Matematika/Tanterv/Számtan, algebra, sorozatok, függvények/Összefüggések, szöveges feladatok/Szöveges feladatok/A szöveges feladatok fajtái
Az Alsós tanítói portálból
(Import a forrásból) |
A (1 revision(s)) |
2007. december 10., 23:38 változat
Megkülönböztetünk
- művelettel megoldható
Példa* Édesanya a piacon húsz tojást vásárolt, darabját 21 Ft-ért. Mennyit fizetett?
- más modellel megoldható feladatokat.
Például: A postás tizenhárom lakásba vitt ajánlott levelet, öt helyre pénzt. Mit gondolsz, hány helyen csengetett? (Biztos, hogy 18 helyen?)
13+5=18, ha nem volt egy olyan lakás sem, amelyikbe kétféle küldeményt is vitt. De ezt a szöveg nem említi. Sőt, nem zárja ki. Ezért több megoldás is lehetséges.
Rajzoljunk Venn diagramot, használjunk borítékokat és pénzeket, és ezek mozgatásával keresgéljük a megoldásokat! Ha módszeresen végigrakosgatjuk, az összes megoldást számba tudjuk venni.
2. A megoldások számát tekintve
- egy számot, adatot ad megoldásként (Mint a tojásos feladat)
- több megoldás lehetséges (mint például a postás feladatnál). Ilyenek a függvényre vezető szöveges feladatok, mert két szám közti kapcsolatot ad meg a feladat, és sok olyan számpár van, amely között fennáll ez a kapcsolat. A megoldások számának csak a józan ész szab határt. Például: Az anyu öttel több túros süteményt süt, mint ahány lekvárosat –feladatnál valószínűtlen a megoldás a százas vagy ezres számkörben.
- nincs megoldás
3. Megkülönböztetünk egyszerű és összetett szöveges feladatokat.
- egyszerű szöveges feladat nak tekintjük azokat a feladatokat, amelyek egy számfeladattal megoldhatók. Az osztályba 11 fiú és 18 lány jár. Hányan vannak az osztályban?
- és összetett feladatokat, amelyeket két vagy több lépésben vagy zárójeles számfeladattal oldhatunk meg. Édesanya a tálcára 17 túrós és 18 szilvás süteményt tett. Pisti megevett belőle ötöt. Hány sütemény van a tálcán?
4. Megfogalmazás szerint a feladatok lehetnek
- egyenes
- és fordított szövegezésű feladatok
Az egyenes szövegezésű szinte felkínálja a megoldást azzal, hogy a változásra utal: idősebb, fiatalabb, több, megevett, eltörte, stb.
A fordított szövegezésű feladatban a szöveg mást sugall, mint a megoldás. Például Laci 28 éves. 8 évvel fiatalabb, mint Péter. Hány éves Péter? Az a gyerek, aki megszokta a lejegyzést, a nyíl használatát, rögtön rájön, hogy Péter az idősebb, így nem 28-8, hanem 28+8 a megoldás.
5. Ezek a fő típusfeladatok, de vannak becsapós, nem megoldható, vagy csak rajzzal megoldható és különböző logikai feladatok is. Ezek a
- a szokványostól eltérő szöveges feladatok Például: Így szól az öreg indián: Te a fiam vagy, és én mégsem vagyok az apád. Hogyan lehetséges ez? (Megoldás: az anyja) Az öreg szó azt sugallja, hogy férfiról van szó.
A laphoz nem tartoznak aloldalak.